عضویت ورود
مقالات
سهام عادی

سهام عادی

چهارشنبه 3 آذر ماه  مبتدی    آشنایی با سهام سهام ممتازسهام با نامسهام بی نام

سهام عادی (Common stock) سندی است که نشان می‌دهد یک سرمایه گذار، مالک درصد معینی از یک شرکت است و درصد معینی از سود شرکت و مزایای دیگری که به سهامداران تعلق می‌گیرد را دریافت خواهد کرد. تمام شرکت‌های سهامی، سهام عادی منتشر می‌کنند در واقع سهام عادی متداول‌ترین نوع اوراق بهادار در بازار سرمایه ایران می‌باشد. دارندگان سهام عادی مالکان اصلی شرکت بوده و به نسبت مالکیت خود در مجمع عمومی شرکت دارای حق رأی است.

سهام عادی تمایل به عملکردی بهتر نسبت به اوراق قرضه و سهام ممتاز دارد و همچنین این نوع سهام است که بیشترین پتانسیل را برای سودهای بلند مدت فراهم می‌کند. چنانچه عملکرد شرکتی مطلوب باشد، ارزش سهام عادی می‌تواند افزایش یابد. اما از طرفی دیگر، اگر شرکت ضعیف عمل کند ارزش سهام نیز کاهش می‌یابد.

از دیگر حقوق و مزایای سهامداران عادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  حق دریافت سود سهام

 حق رأی دادن در مجامع عمومی عادی و مجمع فوق‌العاده

 حق تقدم در خرید سهام جدید

 حق باقیمانده دارایی پس از انحلال شرکت

 حق اطلاع از فعالیت‌های شرکت

سهام عادی از ارزشی اسمی برخوردار است که با توجه به قانون تجارت ارزش اسمی آن 1000 ریال است اما ارزش واقعی سهام بر اساس قیمت به دست آمده از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار، مؤلفه‌های بنیادی شرکت و احساس سرمایه‌گذار نسبت به آن محاسبه می‌شود.

سهامداران عادی در پایین‌ترین اولویت در ساختار مالکیت قرار دارند. اگر شرکت ورشکست شود، سهامداران عادی تا زمانی که طلبکاران و سهامداران ممتاز پولشان را از باقی‌مانده اموال شرکت دریافت نکرده‌اند، حقشان را دریافت نخواهند کرد. این امر سهام عادی را ریسکی‌تر از اوراق قرضه و مشارکت یا سهام ممتاز می‌کند. نکته مثبت این نوع سهام این است که این نوع سهام معمولاً در بلندمدت عملکرد بهتری از اوراق قرضه و سهام ممتاز دارند.

footer-mg
بعدی

(اوراق بدهی)

این صفحه را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید:

https://niciacademy.ir/-saham-addi

قبلی

(شرکت‌های سهامی)