عضویت ورود
انواع سهام

تعریف سهام

شرکت‌های سهامی، سرمایه خود را به قسمت های کوچک و مساوی تقسیم می‌کنند که به هریک از آن ها سهم می‌گویند. ارزش اسمی هر سهم در ایران طبق قانون تجارت (1000 ریال) می‌باشد. شرکت‌های سهامی به ازای سرمایه گذاری افراد، برای آن ها گواهینامه صادر می‌کنند.

سهام را می‌توان از جهات مختلفی تقسیم‌بندی کرد که از نظر شکل به دو دسته سهام بی نام و سهام با نام و از نظر حقوق دارنده سهام به دو دسته عادی و ممتاز تقسیم می‌شود.

ویژگی‌های سهام از نظر شکل

الف) سهام بی‌نام

سهمی است که مشخصات صاحب سهم روی آن درج نمی‌شود و در حكم اسناد در وجه حامل است مانند چک، سفته. سهم بی‌نام از لحاظ مالكيت شبیه اسکناس است و نزد هر شخصی یافت شود متعلق به همان شخص محسوب می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد (به عنوان مثال، مفقود شدن یا به سرقت رفتن سند به اثبات برسد.)

سهام بی‌نام از لحاظ اعتبار کاملا با سهام با نام برابر است. سهام بی‌نام اغلب زمانی مورد استفاده شرکت‌های سهامی قرار می‌گیرد که قصد دارند افراد بیشتری را جهت سرمایه‌گذاری و فروش اوراق بهادار جذب کنند.

ب) سهام با نام

سهام بانام سهامی است که مالک آن مشخص و معین است. در تعریف سهام با نام باید به این نکته توجه داشت که هم می‌توان روی ورقه سهم که دارای شماره مخصوص است، نام دارنده آن را ذکر کرد و هم می‌توان به این قید اکتفا کرد که سهم بانام است و نام صاحب آن را در دفتر سهام شرکت ناشر آورد. مگر در مواردی از جمله زمانی که تمام مبلغ اسمی هر سهم پرداخت نشده باشد، مدیران شرکت سهام را به عنوان وثیقه به سپرده گذاشته باشند که در این صورت تا خاتمه مفاصاحساب دوره تصدی مدیران، سهام غیرقابل انتقال است. به منظور حمایت از حقوق محجورین و صغار نیز صدور سهام بانام ، اجباری و الزامی است.

سهام بانام در شرکت‌ها با نشانی مشخص و شماره ردیف معلوم در دفتر سهام شرکت به نام شخص به ثبت می‌رسد. لازم به ذکر است که نقل و انتقال سهام بانام، باید در دفتر سهام شرکت به ثبت برسد و انتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او باید انتقال را در دفتر انتقال سهام امضاء کند.

از جمله مزایای سهام با نام آگاهی شرکت‌های بزرگ است که سهامداران زیادی دارند و از این طریق نسبت به هویت همه سهامداران خود آگاه می‌شوند. این امر موجب می‌شود تا شرکت به آسانی با همه سهامداران خود ارتباط پیدا کند و برای اموری از قبیل تقسیم سرمایه، تفویض اختیارات مدیریتی و تصمیم گیری آسان‌تر عمل نماید.

ویژگی‌های سهام از منظر حقوق دارنده سهام

الف) سهام عادی

سهام عادی یا (Common stock) سندی است که نشان می‌دهد یک سرمایه گذار، مالک درصد معینی از یک شرکت است و درصد معینی از سود شرکت و مزایای دیگری که به سهام‌داران تعلق می‌گیرد را دریافت خواهد کرد. تمام شرکت‌های سهامی، سهام عادی منتشر می‌کنند در واقع سهام عادی متداول‌ترین نوع اوراق بهادار در بازار سرمایه ایران می‌باشد. دارندگان سهام عادی مالکان اصلی شرکت بوده و به نسبت مالکیت خود در مجمع عمومی شرکت دارای حق رای است.

از دیگر حقوق و مزایای سهامداران عادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 حق دریافت سود سهام

 حق رأی دادن در مجامع عمومی عادی و مجمع فوق‌العاده

 حق تقدم در خرید سهام جدید

 حق باقیمانده دارایی پس از انحلال شرکت

 حق اطلاع از فعالیت‌های شرکت.

سهام عادی از ارزشی اسمی برخوردار است که با توجه به قانون تجارت ارزش اسمی آن 1000 ریال است اما ارزش واقعی سهام بر اساس قیمت به دست آمده از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار، مؤلفه‌های بنیادی شرکت و احساس سرمایه گذار نسبت به آن محاسبه می‌شود.

سهامداران عادی در پایین‌ترین اولویت در ساختار مالکیت قرار دارند. اگر شرکت ورشکست شود، سهامداران عادی تا زمانی که طلبکاران و سهامداران ممتاز پولشان را از باقی‌مانده اموال شرکت دریافت نکرده‌اند، حقشان را دریافت نخواهند کرد. این امر سهام عادی را ریسکی‌تر از اوراق قرضه و مشارکت یا سهام ممتاز می‌کند. نکته مثبت این نوع سهام این است که این نوع سهام معمولاً در بلندمدت عملکرد بهتری از اوراق قرضه و سهام ممتاز دارند.

ب) سهام ممتاز

در کنار سهام عادی که مهم‌‌ترین منبع تأمین مالی شرکت‌‌های سهامی عام و خاص است، گونه‌ای کمتر شناخته شده از سهام وجود دارد که سهام ممتاز (Preferred stock / Preferred share) نامیده می‌شود. سهام ممتاز به سهامی اطلاق می‌شود که در مقایسه با سایر سهام ( سهام عادی ) از امتیاز و اولویت برخوردار باشند.

تساوی حقوق سهام داران یکی از اصول اساسی شرکت‌های سهامی است ولی در مواردی که ضرورت ایجاب کند شرکت سهامی مبادرت به صدور سهام ممتاز می‌کند. بر این اساس اگر شرکت نتواند به آسانی به منابع مالی دسترسی پیدا کند به ناچار امتیازات بیشتری برای سهام‌داران جدید قائل می‌شود. طبق ماده ۴۲ هر شرکت سهامی می‌تواند به موجب اساسنامه و همچنین تا موقعی که شرکت منحل نشده است طبق تصویب مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام، سهام ممتاز انتشار دهد. اجازه انتشار سهام ممتاز و امتیازات وابسته به آن و نحوه استفاده از آن باید در اساس‌نامه شرکت به وضوح پیش‌بینی شود و هر گونه تغییر در امتیازات وابسته به سهام ممتاز باید به تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت با جلب موافقت دارندگان نصف به علاوه یک این گونه سهام انجام گیرد.

دلیل اطلاق نام ممتاز به این نوع سهام، اولویت در دریافت سود سهام است. این اولویت‌ها معرف حقوق دارندگان سهام ممتاز برای دریافت سود سهام سالانه بوده و بر مبنای مبلغ ریالی یا درصدی از مبلغ اسمی سهام تعیین می‌گردد. حق تقدم در دریافت سود سهام ممتاز در مقایسه با سهام‌داران عادی بدین معنی است که در زمان تصویب سود سهام توسط مجمع عمومی، ابتدا سود سهام ممتاز بر مبنای تعیین شده پرداخت و باقی مانده سود بین سهام‌داران عادی تقسیم می‌گردد.

بعدی

(اوراق بدهی)

این صفحه را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید:

https://niciacademy.ir/-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%b3%d9%87%d8%a7%d9%85

قبلی

(شرکت‌های سهامی)